BrandGalaxy Lighting
PAVO SMD
PAVO SMD downlights are highly efficient recessed luminaires that create uniform light distribution. They are environmentally friendly, easy to install with long lifetime.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Wattage | 6w, 10w, 14w, 20w & 30w |
| Delivered Lumen | 690lm, 1115lm, 1610lm, 2300lm & 3450lm |
| Efficacy | 115lm/w |
| IP Rating | IP44 |
| Power Factor | > 0.9 |
| CRI | ≥ 80 |
| Color Temperature | 3000 K – 6500 K |
| Rated Lifetime | 50,000 hrs. |
| Driver | Included |
| Driver Mounting | External |
| Voltage | 110-265 VAC |
| Frequency | 50 Hz |
| Beam Angle | 120° |

EN