BrandGalaxy Lighting
METEOR
Meteor surface-mounted downlights offer sleek design and high-performance lighting, perfect for modern interiors. They provide bright, uniform illumination while consuming minimal power.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Wattage | 6W, 10W 14W, 20W, 30W & 40W |
| Delivered Lumen | 540lm, 900lm, 1260lm, 1800lm, 2700lm & 3600lm |
| Efficacy | 90 lm/w |
| IP Rating | IP20 & IP65 |
| Power Factor | > 0.95 |
| CRI | ≥ 80 |
| Color Temperature | 3000 K – 5700 K |
| Rated Lifetime | 50,000 hrs. |
| Driver | Included |
| Driver Mounting | Separated – Outside |
| Voltage | 220-240 VAC |
| Frequency | 50/60 Hz |

EN