BrandGalaxy Lighting
AURA
Aura downlights are designed for modern spaces, offering bright, uniform illumination with minimal glare. With a sleek design, energy-efficient technology, and long-lasting durability, they provide a cost-effective and stylish lighting solution.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Wattage | 6W, 10W 14W, 20W & 30W |
| Delivered Lumen | 600lm, 1000lm, 1400lm, 2000lm & 3000lm |
| Efficacy | 100 lm/w |
| IP Rating | IP20 & IP65 |
| Power Factor | > 0.95 |
| CRI | ≥ 80 |
| Color Temperature | 2700 K – 5700 K |
| Rated Lifetime | 50,000 hrs. |
| Driver | Included |
| Driver Mounting | Separated |
| Voltage | 220-240 VAC |
| Frequency | 50/60 Hz |

EN