BrandGalaxy Lighting
CELESTE
Celeste downlights are stylish and energy-efficient LED lighting solution, offering bright, uniform illumination with minimal glare.Their sleek design, long-lasting durability, and easy installation make them ideal for both residential and commercial spaces.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Wattage | 6W, 10W & 14W |
| Delivered Lumen | 600lm, 1000lm & 1400lm |
| Efficacy | 100 lm/w |
| IP Rating | IP44 |
| Power Factor | > 0.95 |
| CRI | ≥ 80 |
| Color Temperature | 2700 K – 5700 K |
| Rated Lifetime | 50,000 hrs. |
| Driver | Included |
| Driver Mounting | Separated |
| Voltage | 220-240 VAC |
| Frequency | 50/60 Hz |

EN