BrandGalaxy Lighting
NEBULA TRIO TL
Nebula TRIO TL LED trimless downlights are ideal ceiling-mounted fixtures that provide bright, energy-efficient illumination. They are designed to meet all your indoor lighting needs, they feature long lifespan and high performance, making them the perfect choice for homes and offices.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Wattage | 18W, 30W, 42W & 60W |
| Delivered Lumen | 1620lm, 2700lm, 3780lm & 5400lm |
| Efficacy | 90 lm/w |
| IP Rating | IP20, IP65 |
| Power Factor | > 0.95 |
| CRI | ≥ 80 |
| Color Temperature | 2700 K – 5700 K |
| Rated Lifetime | 60,000 hrs. |
| Driver | Included |
| Driver Mounting | External |
| Voltage | 220-240 VAC |
| Frequency | 50/60 Hz |

EN