BrandGalaxy Lighting
NightGuard TR
NightGuard TR track-mounted emergency lights offer a sleek and reliable solution for safety during power outages. Equipped with high-performance LEDs and a flexible positioning design, they ensure bright and efficient illumination. Built with durable construction, these lights deliver long-lasting performance, even in the most demanding environments.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Wattage | 3.8 w |
| Delivered lumen | 300 lm |
| IP Rating | IP40 |
| CRI | ≥ 80 |
| Color Temperature | 6500 k |
| Rated Lifetime | 50,000 hrs. |
| Driver | EM Kit |
| Driver Mounting | Inside |
| Voltage | 220-240 VAC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Mode | Non Maintained |
| Operating Time | 3 Hours |
| Power | 2 w |
| Lumen | 270lm |
| Charging Time | 24hours |
| View Distance | 24M |
| Battery Type | LiFePO4 |
| Test Mode | Manual |

EN