BrandGalaxy Lighting
NightGuard
NightGuard downlights combine reliability, efficiency, and sleek design to ensure safety during power outages. Featuring durable battery backup, they provide extended illumination in critical situations. Finished in either white or black, they are suitable for recessed and surface mounting.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Wattage | 3.8 w |
| Delivered lumen | 300 lm |
| IP Rating | IP40 |
| CRI | ≥ 80 |
| Color Temperature | 6500 k |
| Rated Lifetime | 50,000 hrs. |
| Driver | EM Kit |
| Driver Mounting | Inside |
| Voltage | 220-240 VAC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Mode | Non Maintained |
| Operating Time | 3 Hours |
| Power | 2 w |
| Lumen | 270lm |
| Charging Time | 24hours |
| View Distance | 18M |
| Battery Type | LiFePO4 |
| Test Mode | Manual/Self Test |

EN