BrandGalaxy Lighting
ALTAIR
Altair floodlight fixtures are designed to deliver powerful and reliable lighting solutions tailored for large venues, ensuring exceptional brightness, uniform light distribution, and outstanding energy-efficiency. They are built with durable materials to withstand harsh weather conditions.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Wattage | 50W, 100W, 150W, 200W, 250W, 300W, 400W, 500W, 600W, 700W, 800W, 900W, 1100W & 1200W |
| Delivered Lumen | 7000lm, 14000lm, 21000lm, 28000lm, 35000lm, 42000lm, 56000lm, 70000lm, 84000lm, 98000lm, 112000lm, 126000lm, 14000lm, 154000lm & l68000lm |
| Efficacy | 140 lm/w |
| IP Rating | IP66 |
| Power Factor | > 0.97 |
| CRI | ≥ 80 |
| Color Temperature | 3000 K – 5700 K |
| Rated Lifetime | 100,000 hrs. |
| Driver | Included |
| Driver Mounting | Integrated |
| Voltage | 220-240 VAC |
| Frequency | 50/60 Hz |

EN