BrandGalaxy Lighting
SafeSign BH
SafeSign BH wall-mounted emergency exit sign bulkheads with a durable body and integrated LED driver. They include clear pictograms, provide up to 3 hours of emergency backup, and are available in maintained or non-maintained modes, ensuring reliable safety guidance.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Wattage | 3.8 w |
| Delivered lumen | 300 lm |
| IP Rating | IP65 |
| Power | 0.4 w |
| CRI | ≥ 80 |
| Color Temperature | 6500 k |
| Rated Lifetime | 50,000 hrs. |
| Driver | EM Kit |
| Driver Mounting | Inside |
| Voltage | 220-240 VAC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Mode | Maintained & Non Maintained |
| Operating Time | 3 Hours |
| Power | 0.5 w & 1.2 w |
| Lumen | 90lm & 200lm |
| Charging Time | 24hours |
| View Distance | 18M |
| Battery Type | LiFePO4 & Ni-Cd |

EN