BrandGalaxy Lighting
SafeSign
SafeSign emergency exit signs combine durability and functionality with their robust body, PMMA diffuser, and integrated LED driver. Designed for versatile use with several mounting types. They include universally recognized pictograms and offers a reliable 3-hour emergency backup.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Wattage | 3.5 w |
| Delivered lumen | 110 lm |
| IP Rating | IP40 |
| Power | 0.4 w |
| CRI | ≥ 80 |
| Color Temperature | 6500 k |
| Rated Lifetime | 50,000 hrs. |
| Driver | EM Kit |
| Driver Mounting | Inside |
| Voltage | 220-240 VAC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Mode | Maintained |
| Operating Time | 3 Hours |
| Power | 0.4 w |
| Lumen | 50lm |
| Charging Time | 24hours |
| View Distance | 24M |
| Battery Type | LiFePO4 |

EN