BrandGalaxy Lighting
TAURUS UFO
Taurus UFO LED high-bay luminaires are engineered to provide powerful illumination for large spaces with high ceilings. They are ideal solution for a variety of demanding environments, ensuring bright and efficient lighting over extended period
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Wattage | 85w, 100w, 150w & 200w |
| Delivered Lumen | 12750lm, 15000lm, 22500lm & 30000lm |
| Efficacy | 150lm/w |
| IP Rating | IP65 |
| Power Factor | > 0.95 |
| CRI | ≥ 80 |
| Color Temperature | 3000K – 5700K |
| Rated Lifetime | 50,000 hrs. |
| Driver | Included |
| Driver Mounting | Separated – Inside |
| Voltage | 220-240 VAC |
| Frequency | 50/60 Hz |

EN