BrandGalaxy Lighting
DRACO ENEC
Draco ENEC LED street lighting luminaires ensure optimum optical control, are easy to install with low maintenance costs, and offer leading-edge lighting performance. They are manufactured in compliance with ENEC requirements and undergo accredited testing for standards such as LM-79, LM-82, TM21-11, ISTMT and CB. They have also successfully passed the ASTM B117 salt spray test standard, demonstrating their durability in harsh environments.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Wattage | 50w/60w, 100w & 125w |
| Delivered lumen | 6500 lm/7800 lm, 12500lm & 17500lm |
| Efficacy | 130lm/w |
| IP Rating | IP66 |
| Power Factor | ≥ 0.95 |
| CRI | 70 |
| Color Temperature | 3000 K – 5700 K |
| Rated Lifetime | 100,000 hrs. |
| Driver | Included |
| Driver Mounting | Separated – Inside |
| Voltage | 100-305 VAC |
| Frequency | 50 Hz |
| Certificates | ENEC, LM-79, LM-82,TM21-11, ISTMT, CB, Salt Spray Test & Photobiological Test |

EN